Nowoczesny strop gęstożebrowy

System stropowy gęstożebrowy typu ?teriva? jest znany każdemu kto choćby liznął tematyki budowana własnego M. Zasada jest prosta na wymurowane ściany wrzucamy żeberka rozdzielcze, stemplujemy zgodnie z technologią producenta, rozpiętością stropu i planowanymi obciążeniami użytkowymi. Kolejność czynności przy każdym stropie jest taka sama. Żmudnie projektujemy, obliczamy nośność, układ zbrojenia, strzałki ugięcia, ścinanie i przyjmujemy współczynniki korekcyjne, a na koniec dajemy wykonawcy gotowe rysunki na których jest dokładny schemat całego stropu.

Tradycyjne technologie.

Klasyczne stropy gęstożebrowe nie dość że są bardzo pracochłonne przez konieczność pełnego stemplowania i dużej ilości szalowania to jeszcze elementy z których są wykonane są ciężkie i nieporęczne w obróbce. Do tego posiadają relatywnie niewielką nośność. Trudno też przy ich pomocy rozwiązać miejsca nietypowe, jak wspornikowe balkony, otwory stropowe o nietypowych kształtach i niemodułowe (przesunięte względem układu osi konstrukcyjnych stropu), otwory technologiczne i ukryte w stropie instalacje.

Nowatorskie rozwiązania.

Postęp w budownictwie dzieje się na naszych oczach. Wszystkie technologie stropowe ewoluują, stają się bardziej przyjazne dla wykonawcy i bardziej oszczędne. Za rozwiązaniami tradycyjnymi przemawiają tylko przyzwyczajenie wykonawców i niższa cena, które niestety przekładają się na większą pracochłonność i wyższy koszt końcowy wykonania stropu. Alternatywą dla tradycyjnych konstrukcji żebrowo ? stropowych opartych na ciężkich belkach (żeberkach) i nieporęcznych prefabrykowanych betonowych pustakach są systemy gdzie pustak stropowy zastąpiony został lekkim prefabrykatem w formie drewnianej wytłoczki. Do tego należy dodać nowoczesne sprężane żeberka zoptymalizowane pod kątem zminimalizowania wagi i przekroju przy zachowaniu dużej nośności. Cały system jest dzięki temu łatwy w transporcie, składowaniu, obróbce i wykonaniu. Dzięki niemu optymalnie zaprojektowany budynek będzie miał znacznie lżejsze stropy, cieńsze podciągi pod stropami, lżejsze ściany i skromniejsze fundamenty co bezpośrednio przełoży się na dużo większe oszczędności niż tylko te wynikające z ceny stropu, ale też na mniejsze zużycie stali zbrojeniowej i betonu, ogranicza konieczność szalowania i stemplowania do minimum.

Nowoczesna prefabrykacja to podstawa.

Dobrze zaprojektowany system stropowy posiada pełną modułowość żeber i wypełniających kształtek międzyżeberkowych (zastępujących typowe pustaki stropowe, czyli tzw. ?gary?). Pozwala dowolnie kształtować układ stropu pod kątem układu żeberek przeznaczonych pod zbieranie obciążeń skupionych (np. słupów podparcia dachu) i liniowych (np. murowanych ścianek działowych) z wyższych kondygnacji. Dobrze dopracowany system posiada pełny asortyment żeberek dla rozpiętości stropu od 1,0 do 8,0 metrów. Szeroka paleta wypełnień zastępujących pustaki pozwala dowolnie kształtować układy stropowe pod katem nośności, możliwości kotwienia zbrojenia od elementów wspornikowych, itp. Mamy też możliwość wyboru grubości konstrukcyjnej stropu od 16 poprzez 20 do 24cm (z nadbetonem). Betonowa konstrukcja takiego stropu daje mu odporność ogniową REI 60. Możemy też łączyć system z klasyczną płytą monolityczną wylewaną na budowie.

Żeberka.

Tradycyjne żeberko stropu prefabrykowanego gęstożebrowego składają się z układu zbrojenia wzdłużnego (niesprężonego) i częściowej lub całkowitej otuliny betonowej. Od rodzaju i jakości zbrojenia zależy ostateczna nośność stropu. Beton żeberka pełni tu mniejsza rolę i jest raczej czymś w rodzaju otuliny i wypełniacza. I dopiero warstwa ?nadbetonu? wylanego na ułożony strop pełni właściwą funkcję konstrukcyjną. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku nowoczesnych żeberek w systemie sprężanym. Po pierwsze zbrojenie jest tu dużo bardziej zaawansowane technologicznie i składa się w zależności od wymaganej nośności ze splotów stalowych i dodatkowej kratownicy usztywniającej (przy najmocniejszych żeberkach). Jest też otulina betonowa z bardzo mocnego betonu wysokiej klasy. Jednak cała różnica polega na technologii wykonania takiego żeberka bowiem jest ono wykonywane jako sprężane w fabryce. Oznacza to ni mniej ni więcej że układ zbrojenia jest bardzo mocno naciągnięty zanim zostanie obudowany betonem do właściwego kształtu żeberka. Takie rozwiązanie pozwala żeberkom pełnić funkcję szalunku montażowego i do pewnej rozpiętości w ogóle nie trzeba ich podstemplowywać (wypierać). W przypadku zastosowania dużo mocniejszych żeberek niż to wynika z potrzeb nośności stropu można zupełnie zapomnieć o stemplowaniu stropu do 6 metrów rozpiętości nawet w czasie zalewania stropu nadbetonem.

Kształtki wypełniające i pustaki.

 Tradycyjnym wypełnieniem stropów gęstożebrowych są pustaki betonowe, żużlobetonowe, ceramiczne, a nawet z betonu komórkowego. Są ciężkie, nieporęczne i bardzo uciążliwe w magazynowaniu. Średnio wychodzi około 7 sztuk pustaków na metr kwadratowy stropu, pustak waży ~15-20 kg, a paleta mieści około 50 pustaków. Co oznacza że na 100m2 stropu potrzebujemy około 10-14 pełnych palet o łącznej wadze około 10 ton, które trzeba dostarczyć na górę i ręcznie rozłożyć na stropie. Z pomocą przychodzi tu znowu nowoczesny system lekkiej prefabrykacji w postaci modułowego szalunku traconego zastępujący tradycyjne pustaki stropowe. Składa się on z super lekkich i wytrzymałych modułowych kształtek wykonanych z prasowanego drewna. Kształtki te pełnią funkcję lekkiego i wygodnego szalunku montażowego, można po nich swobodnie chodzić, docinać we wszystkie strony i nawiercać pod instalacje pionowe. Pojedyncza kształtka o masie ~5-6 kg zastępuje sześć zwykłych pustaków, nie obciąża prawie zupełnie stropu, a na jedną paletę wchodzą kształtki na ~70m2 stropu, czyli ~1,5 palety na 100m2 stropu. W systemie występują różne wysokości kształtek stropowych w zależności od potrzebnej ilości nadbetonu jaki wynika z obliczeń wykonawczych konkretnego projektu budynku (różna wysokość przekłada się na różną nośność stropu). Powiązanie takiego stropu systemowego ze zwykłą monolityczną płytą balkonu wspornikowego również nie stanowi żadnego problemu, wystarczy w strefie zakotwienia zbrojenia balkonu zastosować niższe profile szalunkowe i większą ilość betonu. Kształtki posiadają specjalne wytłoczki ułatwiające dystansowanie górnego zbrojenia stropu w postaci siatki zbrojeniowej.

Technologia idealna do obiektów zabytkowych.

Dzięki wyjątkowo niskiej masie  własnej wynoszącej od ~190kg/m2 system lekkiego stropu gęstożebrowego świetnie się sprawdzi w przypadku przebudowy obiektów istniejących, gdzie na etapie projektowania walczymy o każdy centymetr grubości stropu i każdy zbędny kilogram niepotrzebnie obciążający istniejącą konstrukcję. System jest też bardzo wygodny w sytuacjach kiedy musimy wymienić istniejące stropy drewniane lub betonowe słabo nośne bez rozbiórki budynku. W przypadku stropów opartych na belkach drewnianych wystarczy wyciąć istniejące belki, a w gniazda po nich wprowadzić prefabrykowane żeberka. Jeżeli dotychczasowa rozpiętość nie pokrywa się z modułowym układem nowych żeber bez problemu możemy zastosować podwójne lub potrójne żebrowanie, można też zmniejszyć rozpiętość żeber, docinając wzdłuż kształtki wypełniające.

Zalety systemu z szalunkiem traconym: żeberka konstrukcyjne o relatywnie niewielkiej masie i niewielkim przekroju i wyjątkowo niska masa prefabrykowanych wypełniaczy, łatwość i szybkość montażu (średnio 2 razy szybciej niż klasycznych betonowych pustaków), nie trzeba stosować żeber rozdzielczych. Olbrzymią zaletą jest duża elastyczność technologiczna (dowolne zwiększanie lub zmniejszanie rozpiętości żeber ? w ofercie dostępne są wszystkie typowe i nietypowe wymiary), do montażu nie wymaga maszyn ani stemplowania (żeberko waży ~15-20kg/mb), można zalewać ręcznie lub z pompy do betonu. Ułatwione wykonywanie instalacji w pustych przestrzeniach stropu.

Wady systemu z szalunkiem traconym: Jak każda nowoczesna technologia wymaga od wykonawcy dużej dokładności wykonania i zachowania reżimu technologicznego. Inaczej mówiąc trzeba dobrze przeczytać i zrozumieć instrukcję. Żeberka słabo się docina (zastosowano bardzo mocny beton klasy B60), a drewniane kształtki są słabo odporne na długotrwały kontakt z wodą. Konieczne wykonanie sufitu podwieszanego ze względu na niezbyt estetyczne wnęki między żeberkami (jest to oczywiście wada wszystkich stropów gęstożebrowych, które zawsze wymagają tynkowania lub płytowania gips-kartonem).

autor: Adam Powojewski

Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.