Wybór pomiędzy ceramiką, a bloczkami nie jest taki oczywisty. Każdy materiał z którego powstaną ściany budynku ma swoją specyfikę.
BLOCZEK Z BETONU KOMÓRKOWEGO CZY PUSTAK CERAMICZNY?
W przypadku każdej budowy podstawowym i najważniejszym materiałem budowlanym jest materiał użyty do budowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Rynek oferuje bardzo bogaty asortyment bloczków, cegieł i pustaków dowolnego typu oraz dowolnego producenta. Problem pojawia się w momencie podejmowania decyzji z czego budować i na jakiej zaprawie. Oczywiście głównym kryterium w warunkach typowej polskiej budowy jest cena materiału. A tymczasem warto by było uwzględnić również takie kryteria, jak szybkość budowy, rodzaj spoiny, parametry izolacji termicznej i akustycznej, łatwość późniejszej obróbki pod kątem prowadzenia instalacji. Jednak najpopularniejszym na naszym rynku materiałem budowlanym pozostaje pustak ceramiczny (np. popularny MAX, czy tzw. porotherm). Na drugim miejscu plasuje się bloczek z betonu komórkowego. Marginalnym zainteresowaniem ze względu na bardzo dużą wagę i trudną obróbkę cieszą się wyroby z silikatu. Co ciekawe sporym wzięciem jako materiał uzupełniający cieszy się tradycyjna cegła pełna, służąca jako wypełniacz miejsc bardzo obciążonych (np. przenoszących duże siły skupione).
Prefabrykowany pustak ceramiczny.

Pustak ceramiczny produkowany w wielu wariantach pod różne grubości ścian od cienkich działowych – grubość pustaka 8cm, do konstrukcyjnych dla ścian zewnętrznych jednowarstwowych o grubości 44cm. foto. wozówka.pl
Prefabrykowany, drobnowymiarowy materiał budowlany. Zwyczajowa nazwa pochodzi od dużych pustych przestrzeni jakie stanowią dużą część pustaka. Przestrzenie te stanowią izolację termiczną nie osłabiając struktury materiału, a często nawet wzmacniają ją. Pustak może być wykonany z materiału ceramicznego (jak przysłowiowa czerwona cegła), z betonu z różnymi dodatkami lub jako kształtka ze styropianu (do zalania specjalną mieszanką betonową zgodnie z wymogami producenta). Pustaki bardzo łatwo układać ze względu na niewielkie gabaryty, małą wagę i często stosowany pionowy pióro-wpust (zaprawa znajduje się tylko pod i nad pustakiem i nie ma problemu z wykonywaniem pionowej spoiny). Teoretycznie pustak ceramiczny lepiej znosi mocowanie na nim ciężkiej zabudowy, jednak w praktyce jeśli wiemy, że w danym miejscu będą wisiały ciężkie sprzęty to lepszym rozwiązaniem będzie przemurowanie fragmentu ściany zwykłą cegłą.
Zalety pustaka ceramicznego:
- niewielka waga,
- niewielkie wymiary zewnętrzne, ułatwiające pracę na budowie,
- dobra izolacyjność dzięki posiadaniu komór powietrznych,
- niska nasiąkliwość, można pozostawić przez jakiś czas budynek nieotynkowany,
- możliwość wkręcania w ścianę wieszaków pod zabudowę wiszącą,
- bardzo łatwa obróbka na budowie (pozostawia nieestetyczną krawędź cięcia),
Wady pustaka ceramicznego:
- utrudniona obróbka ze względu na zamkniętą strukturę zewnętrzną,
- niewielkie wymiary zewnętrzne, duża ilość pustaków na każdy metr kwadratowy,
- kruchość (ciężko wykonać bruzdy instalacyjne i przebicia),
Prefabrykowany bloczek betonu komórkowego.

Bloczki z betonu komórkowego mogą się różnić kolorem fakturą, i klasą wytrzymałości na ściskanie, mocniejsze bloczki mają nieco gorsze parametry izolacyjności termicznej, jednak przy niskiej zabudowie jednorodzinnej wytrzymałość odgrywa drugoplanową rolę. foto. wozówka.pl
Prefabrykowany, drobnowymiarowy materiał budowlany o jednolitej strukturze wykonany z czystego betonu konstrukcyjnego lub mieszanki cementu (lub innego lepiszcza) oraz lekkich kruszyw albo też keramzytu, czy silikatu. Typowe bloczki z betonu komórkowego są najszybszym do układania materiałem budowlanym. W przypadku zastosowania droższego wariantu bloczek może być wyposażony w pióro-wpust przyspieszający budowę oraz w wycięte uchwyty transportowe. Pióro-wpust zwalnia z konieczności wykonywania spoiny pionowej, a uchwyt transportowy ułatwia manewrowanie ciężkim i dużym bloczkiem. Dużą wadą i jednocześnie duża zaletą bloczków z betonu komórkowego jest ich dość delikatna struktura (łatwo je ciąć zwykłą piłą ręczną, ale ciężko powiesić np. szafkę, czy lustro, potrzebne są specjalistyczne kotwy do betonu komórkowego.
Zalety bloczka z betonu komórkowego:
- spora, ale relatywnie nieduża w stosunku do rozmiarów waga,
- spore wymiary zewnętrzne, przyspieszające pracę na budowie,
- dobra izolacyjność dzięki posiadaniu porów powietrznych,
- możliwość wkręcania w ścianę wieszaków pod zabudowę wiszącą,
- bardzo łatwa obróbka na budowie (pozostawia estetyczną krawędź cięcia),
Wady bloczka z betonu komórkowego:
- utrudniona obróbka ze względu na zamkniętą strukturę zewnętrzną,
- spore wymiary zewnętrzne, utrudniające pracę na budowie,
- kruchość (łatwo wykonać bruzdy instalacyjne i przebicia, ale trudniej powiesić szafki kuchenne czy bojler z wodą),
- wysoka nasiąkliwość, nie można pozostawić budynku niezadaszonego i nieotynkowanego,
autor: Adam Powojewski
oryginalny wpis powstał 7.04.2015r.
Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.