Poszukując wykonawcy trzeba bardzo uważać, na amatorów, partaczy i zwykłych dorobkiewiczów. Drewno budowlane jest materiałem szlachetnym i wymaga odpowiedniego traktowania i szacunku ze strony wykonawcy. Wielu etapów pracy z drewnem nie da się przyspieszyć, trzeba zachować technologiczny reżim i przestrzegać odpowiednich standardów. Nie łatwo jest znaleźć dobrego wykonawcę konstrukcji drewnianych. CI najlepsi nie pracują na akord, szanują swój czas i pieniądze inwestora. My tworząc nasze “budowlane treści” korzystamy z merytorycznego wsparcia jednego z nich, dla którego powstał poniższy tekst i jednocześnie mała próbka naszych możliwości redakcyjnych. Na zlecenie firmy specjalizującej się w wykonawstwie domów z drewna stworzyliśmy dla nich tekst opisujący cel i misję firmy Kanadomy.

? Kim jesteśmy?? Pasjonatami drewna, miłośnikami ekologii i energoogszczędności w architekturze. A tak na poważnie to jesteśmy zgranym zespołem, znamy się od wielu lat i cały czas doskonalimy się w budowie domów szkieletowych i drewnianych. Przed powstaniem firmy ?Kanadomy? każdy z nas pracował gdzie indziej, jednak system i jakość pracy w tamtych przedsiębiorstwach nie odpowiadały nam. Postanowiliśmy więc stworzyć własną całkowicie profesjonalną ekipę budowlaną. Taki nasz idealnie dobrany zespół, gdzie każdy będzie znał swoje miejsce i zawsze doskonale wiedział co ma zrobić. Z perspektywy czasu już wiemy, że ten system bardzo dobrze się sprawdza, czego dowodem są nasi zadowoleni klienci.

? Co robimy? Budujemy z drewna, w każdym możliwym systemie zrębowy sumikowo ? łątkowym i mieszanym. Na bazie tego czystego, ekologicznego materiału tworzymy domy, wiaty, tarasy, altany i wszystko czego tylko inwestor zechce. Budujemy od zera, co w naszym wypadku oznacza budowanie od poziomu gotowego betonowego fundamentu, po sam dach i wnętrze. Nadbudowujemy murowane budynki dodatkowymi lekkimi, drewnianymi kondygnacjami, dobudowujemy do istniejących budynków drewniane tarasy, balkony i wiaty. Budujemy tylko z najwyższej jakości drewna i komponentów, aby móc zapewnić najwyższą jakość gotowego produktu. Nie bawimy się w podwykonawstwo dla innych firm. Nie robimy poprawek po partaczach i nie pracujemy w systemie gospodarczym.

? Nasza misja w architekturze? Polski rynek budownictwa drewnianego dopiero raczkuje, czego skutkiem jest bardzo różna jakość architektury i samego wykonawstwa. Dlatego za cel obraliśmy sobie tworzenie architektury najwyższej jakości. Naszą misją jest popularyzacja architektury naturalnej, ekologicznej i energooszczędnej. Chcemy zmienić podejście ludzi do pojmowania architektury drewnianej. Wszędzie wokół powstają dziesiątki i setki domów murowanych, które wcale nie są ani lepsze ani trwalsze od drewnianych. Jedyną przewagą technologii murowanych nad drewnianymi jest to, że da się je zbudować nawet absolutny amator. Co niestety bardzo dobrze widać na wielu budowach. Tymczasem domy drewniane są wielokrotnie szybsze w budowie, łatwiejsze dużo tańsze w wykańczaniu, a przede wszystkim dużo przyjemniejsze w dla domowników w użytkowaniu.

? Nasza Pasja? Oczywiście jest nią budownictwo drewniane. Tylko w otoczeniu drewna czujemy się dobrze więc doskonalenie naszej techniki, jakości i szybkości prac jest naszym głównym celem zawodowym. Im szybciej i lepiej zbudujemy dom dla inwestora tym więcej czasu będziemy mieli dla swoich rodzin i więcej czasu na relaks. Mieszkając w Beskidach chcąc nie chcą obcujemy z naturą i drewnianą architekturą. Na każdym kroku mamy możliwość podpatrywania tradycyjnej drewnianej architektury naszego regionu. Nie stronimy jednak przed nowoczesnymi drewnianymi technologiami drewna systemowego, klejonego typu BSK czy KVH. nie boimy się architektonicznych eksperymentów i realizowania w drewnie nowoczesnych projektów architektonicznych.

? Jak szybko jesteśmy w stanie postawić dom? Nasz rekord to siedem dni od wejścia na wcześniej przygotowaną płytę fundamentową do momentu zamknięcia budynku drzwiami i oknami oraz gotowym zadaszeniem. Potem kolejne dwa tygodnie zajęło wykończenie wnętrz pod klucz w systemie suchej zabudowy z płyt gipsowo kartonowych i suchych posadzek suchych. Tempo prac przy konstrukcjach drewnianych w dużej mierze uzależnione jest od stopnia skomplikowania i jakości projektu. Z jednej strony czasem ogranicza nas deszczowa pogoda, ale wystarczy dosłownie kilka dni, aby zimny zarys betonowego fundamentu ledwo wychylający się z zmieni zmienić w piękną zadaszoną bryłę waszego domu marzeń. Za to bez problemu możemy pracować przy temperaturach ujemnych, ani konstrukcji drewnianej ani nam zimno nie przeszkadza.

 ? Dlaczego drewno?  Niewiele jest na rynku materiałów budowlanych tak łatwych i szybkich w obróbce, a jednocześnie tak dekoracyjnych i trwałych. Jest całkowicie naturalne, ciepłe i wyjątkowo szybko się z niego buduje. Jego parametry fizyczne sprawiają, że przy relatywnie niewielkiej wadze jest w stanie przenosić ogromne obciążenia konstrukcyjne. Ogromną zaletą budowy z drewna jest niespotykana przy tradycyjnej technologii murowanej czystość prac i prawie zupełny brak odpadów. Jego budowanie przypomina składanie domu z gotowych elementów. Na plac zawsze przyjeżdża dokładnie tyle materiału ile jest potrzebne, nie ma piętrzących się gór gruzu, worków cementu, wiader i góry budowlanych odpadków. Do tego nie potrzebujemy w ogóle ciężkiego sprzętu, wszystko robimy własnymi rękami, przy pomocy zwykłych narzędzi.

? Jakie są zalety konstrukcji drewnianej? Przede wszystkim energooszczędność i mała pojemność akumulacyjna ścian, co oznacza że bardzo łatwo i szybko można je nagrzać. A sam materiał jest ciepły i przyjemny w dotyku. Struktura ścian wykonana z drewnianych słupków i skrzynek obitych obustronnie płytą drewnianą i wypełnionych wełną mineralną pozwala dowolnie kształtować przebiegi instalacji wewnętrznych. Dokładanie i usuwanie drzwi czy okien nie stanowi najmniejszego problemu. Również drewniany strop jest bardzo przyjazny dla przeprowadzenia w nim instalacji elektrycznej, grzewczej i sanitarnej (woda i kanalizacja). Poprawnie zbudowany szkielet doskonale izoluje termicznie i jednocześnie wycisza hałasy pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami i kondygnacjami. Konstrukcja drewniana jest bardzo lekka więc oszczędzamy dodatkowo na delikatniejszych fundamentach.

? Wady konstrukcji drewnianej? Jest ich kilka i naprawdę ciężko je nazwać typowymi wadami, tak naprawdę są to po ograniczenia technologiczne konstrukcji jako całości. Na etapie projektowania trzeba przewidzieć i odpowiednio wzmocnić miejsca szczególnie obciążone. jak zabudowa kuchni, łazienki, kotłowni i oczywiście miejsce pod kominek w salonie. Niewielkim utrudnieniem są też elementy usztywniające całą bryłę, najczęściej wykonane w formie, tzw. mieczy lub zastrzałów. Ograniczenia te bardzo łatwo obejść na etapie projektowania. A poprawnie zaprojektowany dom z drewna będzie tak samo funkcjonalny jak jego murowany odpowiednik.

? Nowoczesny dom w konstrukcji drewnianej? Czemu nie. Konstrukcję drewnianą ścian bardzo łatwo ukryć pod nowoczesną suchą zabudową ścian. A sam drewniany szkielet doskonale i co najważniejsze bardzo łatwo daje się kształtować pod nowoczesne formy. Drewno pozwala bez problemu kształtować wewnętrzną strukturę ścian. Nie ma żadnego problemu z przebiegającymi po łuku ścianami, w dowolnym miejscy możemy wykonać ozdobne wnęki, dekoracyjne przebicia ścian, ścianki wiszące i wspornikowe. Nie ma praktycznie żadnego ograniczenia kształtu. Samą drewnianą aranżację wnętrz możemy wykonać w każdym budynku i w każdym momencie, a co najważniejsze wszystkie zmiany są odwracalne.

? A co z przebudową drewnianego budynku? Największą zaletą drewnianego budynku jest też to że można go dowolnie przebudowywać, dostawiać i usuwać ściany działowe, dodawać okna, drzwi i balkony. Bez problemu można przebudować instalacje wewnętrzne, dokładać gniazdka elektryczne, instalację audio. Bez kłopotu można na przykład zmienić zwykłe okno w drzwi balkonowe, a nawet całą ścianę salonu zamienić w ogromne okno z widokiem na ogród. Również zmiana aranżacji oświetlenia pomieszczeń nie stanowi najmniejszego kłopotu, ponieważ wewnętrzna izolująca warstwa ściany wykonana z wełny pozwala na dowolne przeprowadzanie okablowania. Dom drewniany i jego modułowa konstrukcja daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

autor: Adam Powojewski

tekst powstał 21 grudnia 2016 roku

Tekst powstał na zlecenie firmy specjalizującej się wykonawstwem domów drewnianych.

Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.