O gustach się nie dyskutuje, każdemu podoba się co innego, pokrycia dachowe nie są tu wyjątkiem. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest oczywiście dachówka. Jednak dachówka dachówce nie równa. Możemy wybierać pomiędzy ceramiczną, cementową, szkliwioną, albo matową. W ofercie producentów mamy pełna paletę typów, wzorów i kolorów.
Dachówka idealna dla każdego dachu.
Elegancka, trwała i wyjątkowo prestiżowa, szczególnie w oczach ludzi niewtajemniczonych w budowlane rzemiosło. Dachówka jest materiałem łatwo i ogólnodostępnym, o bardzo bogatej palecie wzorów, kolorów i cen. Ze względu na swoje małe wymiary i łatwość obróbki nadaje się do krycia wszystkich typów dachów, zarówno tych o skomplikowanej bryle jak i zupełnie prostych. Jest relatywne lekka i poręczna i świetnie nadaje się do budowy w systemie gospodarczym, kiedy wszystko lub prawie wszystko robimy rękami własnymi. Pomimo kosztownego wrażenia jakie robi dachówka jej cena wcale nie jest szczególnie wygórowana, trzeba też pamiętać że dobra dachówka będzie wieczna i dach raz dobrze wykonany nigdy już nie będzie wymagał remontu. Właśnie ze względu na jakość dachówki rozpiętość cenowa jest dość znaczna. Trzeba jednak pamiętać że za niską ceną może iść bardzo niska jakość.

Piękna dachówka w połączeniu ze skomplikowaną bryłą przenikających się dachów. foto wozówka.pl
Postęp w technologii tworzenia dachówek trwa.
Dobrze wykonana dachówka powinna wytrzymać kilkaset lat. Tak tak kilkaset. Na każdej przeciętnej wsi można spotkać kilka lub kilkanaście budynków wybudowanych przeszło sto lat temu. Historia wielu z nich sięga czasem połowy XIX wieku. Praktycznie wszystkie o ile nie przeszły ?eternizacji? (wymiany oryginalnego pokrycia dachowego na płyty azbestowo ? cementowe zwane tez ?eternitem?) w czasach PRL-u będą pokryte prawdziwą dachówką.

Goczałkowice zdrój, budynek ?Pijalni Wód? z 1862 roku z piękną falującą bryła dachu. Ta dachówka ma ponad 150 lat, wymaga jedynie wymiany kilku uszkodzonych sztuk i posłuży kolejne 100 lat. foto wozówka.pl
Pełen asortyment wzorów i kolorów dachówki.
Współczesny klient płaci, ale i wymaga dlatego aby utrzymać się na rynku producenci dachówki muszą nadążać za zapotrzebowaniem. Kiedyś najpopularniejszym kolorem był oczywiście czerwony, jednak czasy się zmieniły pojawiły się kolorowe blachodachówki i gonty więc producenci dachówek również wzbogacili swoją ofertę handlową. Obecnie paleta kolorów dachówki ceramicznej składa się z kilkudziesięciu kolorów podstawowych i ich odcieni (żółtego, pomarańczowego, czerwonego, zielonego, niebieskiego, brązowego, grafitowego i czarnego).

Przy dachówce wymagana jest idealna perfekcja wykonawstwa. Każda niedoskonałość będzie straszyła inwestora przy każdym wyjściu z domu. foto wozówka.pl
Montaż dachówek ? wykonawstwo.
Przy każdej technologii składającej się z wielu powtarzających się elementów najważniejsza jest precyzja montażu. Ładne, równe krawędzie, poprawne rozmierzenie rozstawu
wzdłuż połaci dachowej i równo od kalenicy i zamontowanego tam gąsiora dachowego do okapu dachowego. Jeżeli na etapie wykonywania więźby dachowej zdarzą się zagubienia kątów, czy delikatnie ?rozjechanie? równoległości krawędzi dachu, można to jeszcze poprawić na etapie układania (rozliczania i rozmieszczania) dachówki.

Dachówka pozwala przy zadaszyć praktycznie każdą formę geometryczną bryły dachu. Ogranicza ją tylko fantazja architekta i inwestora foto wozówka.pl
Laty i kontrłaty pod dachówkę.
Technologia pokrycia wykonanego z dachówki wymaga bardzo precyzyjnie wykonanego podłoża, czyli konstrukcji wsporczej, która pozwala na precyzyjne ułożenie kolejnych warstw dachówki w idealną płaszczyznę dachu. Właściwe wykonanie konstrukcji wsporczej polega stworzeniu idealnej płaszczyzny za pomocą odpowiednich elementów drewnianych nabijanych wzdłuż krokwi (które nie zawsze uda się idealnie ustawić). Mniejsze i poręczniejsze deseczki (najczęściej o przekroju 3x5cm lub 4x6cm) zwane kontrłatami, którymi można idealnie ?wyprowadzić płaszczyznę dachu? służą jednocześnie do przytwierdzenia dodatkowej warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Na idealnie ustawionych w płaszczyznę kontrłatach nabijamy nabijamy właściwą konstrukcję do zamocowania dachówek (łaty o przekroju odpowiednim do rozpiętości krokwi i ciężaru dachówki). Sam rozstaw łat uzależniony jest od typu dachówki i długości połaci dachowej (zazwyczaj około 30-40cm), chodzi o to żeby dachówka była rozłożona równo na całej połaci od kalenicy do okapu dachu.

Stuletnia dachówka w Krynicy Zdroju. Fakt wymaga niewielkiego remontu, ale dachówka nadal pełni swoją funkcję. foto wozówka.pl
Ograniczenia technologiczne. Jaki kąt dachu pod dachówkę.
Każdy materiał posiada swoje ograniczenia. Największym ograniczeniem jakie posiada dachówka jest minimalny kąt połaci dachowej przy którym producent gwarantuje szczelność (z reguły jest to kąt w okolicach 15-30 stopni w zależności od wzoru dachówki). Nie da się szczelnie pokryć dachówką dachu płaskiego. Z drugiej strony ograniczeniem jest maksymalnie stromy dach (powyżej 60-70 stopni), kiedy przy prawidłowym wykonawstwie musimy bezwzględnie każdą dachówkę z osobna przykręcić do konstrukcji wsporczej (systemu łat i kontrłat).
Moda na dachówkę.
Ciekawym trendem ostatnich lat jest zapotrzebowanie na rozbiórkową przedwojenną dachówkę. W cenie jest dachówka dobrych zagranicznych producentów. Ale niektórzy architekci i inwestorzy szukają każdej ?starej? dachówki z przeznaczeniem na zabudowania gospodarcze, ozdobne altanki ogrodowe i malownicze parkowe ruiny do ogrodów w stylu angielskim. Jest to ciekawy i bardzo pozytywny trend szczególnie w czasach kiedy na podjazdach domków z katalogu obowiązkowym dodatkiem do lśniącego BMW czy Mercedesa są kolorowe krasnale i gliniane lwy z grzywą z przedziałkiem?
autor: Adam Powojewski
Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.
1 komentarz
dachprofil · 19 września, 2017 o 3:01 pm
Lepiej jest zainwestować, bo dach to i tak spora inwestycja, więc warto odżałować raz, a porządnie 🙂
Możliwość komentowania została wyłączona.