Nie sama cegłą człowiek żyje, a budynki nie składają się tylko z konstrukcji, posiadają też wiele wewnętrznych instalacji z którymi tworzą jeden spójny poprawnie działający organizm. Chcąc, nie chcąc musimy się również pochylić nad tematyką alternatywnych sposobów ogrzewania domu. Udało nam się nawiązać współpracę z konkretną firmą wykonawczą firmą INTERFAM POMPY CIEPŁA zajmującą się doradztwem projektowym i kompleksowym wykonawstwem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła naturalnej energii. Dzięki tej współpracy będziemy mogli po kolei przyjrzeć się więc wszystkim dostępnym na naszym rynku sposobom uzyskiwania ciepła z gruntu, wody i powietrza. Rozważymy wszystkie ?za? i ?przeciw? tej technologii. Będzie trochę historii, trochę teorii i trochę zasłyszanej od fachowca teorii.
INTERFAM POMPY CIEPŁA NASZ PARTNER TECHNICZNY
Aby projektant/redaktor mógł z pełna odpowiedzialnością wypowiadać się na tematy związane z problematyką wąskich dziedzin inżynieryjnych potrzebuje wsparcia ze strony doświadczonych specjalistów z każdej z dziedzin szeroko rozumianego budowlanego rzemiosła. Nie jest łatwo znaleźć ludzi, którzy nie tylko posiadają niezbędną wiedzę praktyczną, ale również ogromne doświadczenie we wszystkich aspektach projektowania i wykonawstwa szczególnie instalacyjnego. No i co najważniejsze potrafią i chcą się tą wiedzą podzielić. Pompy ciepła choć znane i z powodzeniem używane od dziesięcioleci w wielu krajach w Polsce wciąż muszą walczyć ze negatywnymi stereotypami i niekorzystnymi opiniami wszelkich mistrzów w internetowej konfabulacji i opiniami “szwagrów-doradców”. Co chwila udoskonalana latami, sprawdzona technologia musi walczyć z krzywdzącymi opiniami inwestorów skrzywdzonych przez “monterów partaczy”. Bardzo wiele zła całej branży pomp ciepła przyniosła niewiedza i brak doświadczenia ludzi, którzy kompletnie bez przygotowania i żadnego doświadczenia zabrali się za “sprzedaż pomp”. Dlatego wszystko co pojawia się na naszych stronach, podlega surowej korekcie technicznej zaprzyjaźnionych specjalistów. Dzięki nawiązanej współpracy będziemy mogli rzetelnie przedstawić problematykę tego typu instalacji grzewczych.
Krótki zarys historyczny zastosowania pomp ciepła.
Tak się szczęśliwie składa, że wszystkie technologie wkraczając na Polski rynek, są już po tzw. chorobach wieku dziecięcego, bowiem za naszą zachodnią i południową granicą są znane i uznawane od dziesięcioleci. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Pomp Ciepła.Opracowane z myślą o ekologii i oszczędnościach finansowych dzięki wykorzystaniu niespożytych zasobów naturalnych, ziemi, wody i powietrza, nie tylko na potrzeby domków jednorodzinnych. Doskonałym przykładem jest tu firma IKEA, która według danych już w roku 2014 mogta się pochwalić uzyskiwaniem 27% zapotrzebowania energetycznego pokrywa z odnawialnych źródeł energii (w skrócie “OŹE” lub “OZE”), a do 2020 roku wszystkie placówki handlowe sieci będą z nich zasilane w 100%. Największa na świecie sieć pompa ciepła o łącznej mocy około 140MW działa w słynącym z ekologicznego podejścia Sztokholmie, który w przeszło 60% ogrzewany jest przez źródła odnawialne (min. biopaliwa, spalarnie śmieci, ciepło zawarte w miejskich ściekach i wodę morską). Tak więc jeśli Skandynawom opłaca się korzystać z pomp ciepła to i nam w Polsce tez powinno się opłacać, nie tylko w skali przemysłowej, ale również indywidualnej. Najstarsza działająca pompa ciepła znajduje się w Szwajcarii i działa nieprzerwanie od 1938 roku.
Zasada działania pompy ciepła.
Pompa ciepła, oczywiście w ogromnym uproszczeniu, działa na zasadzie zbliżonej do zasady działania lodówki lub klimatyzacji, ale tak jakby w drugą stronę. Żeby sobie uzmysłowić sama zasadę działania wystarczy zajrzeć za domową lodówkę sprężarkową, która jest właśnie taką odwrotną powietrzną pompą ciepła oddającą ciepło za lodówkę, a chłód do środka. W przypadku pomp ciepła wnętrze lodówki jest tzw. dolnym źródłem, oddającym chłód (na zewnątrz budynku lub do gruntu). Znajdująca się za lodówką chłodnica (najczęściej w formie spirali) tzw. górnym źródłem ogrzewającym kuchnię. Oczywiście w przypadku instalacji pompy ciepła w budynku budynku wielkość owego lodówko podobnego systemu jest odpowiednio większa. Ciekawostką jest też to że w cenie systemu grzewczego z pompą ciepła możemy również otrzymać domową klimatyzację.
Dolne źródło pompy ciepła.
Czyli miejsce gdzie instalacja grzewcza pompy będzie oddawała niską temperaturę, może występować w kilku formach:
- Pompa ciepła z kolektorem płaskim ? czyli nic innego jak duży prostokątny wykop ułożonych poniżej poziomu przemarzania gruntu, wypełniony siatką równolegle lub spiralnie ułożonych z rur przysypanych ziemią. Najtańszy w wykonaniu jednak ze względu na niewielką głębokość posadowienia ma mniejszą sprawność i proporcje długości rur z czynnikiem grzewczym wahają się od 3 do 6 metrów bieżących na metr kwadratowy powierzchni koniecznej do ogrzania (wszystko zależy od budynku i jego parametrów izolacyjności termicznej i ekspozycji słonecznej).
- Pompa ciepła z kolektorem pionowym ? coś dla posiadaczy małych działek, jeżeli brak na posesji miejsca na wykonanie kolektora płaskiego, trzeba niestety iść w głębokość wykonując odwierty na głębokość kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Ze względu na wyższą od kolektora płaskiego cenę (droższe odwierty) mniej popularny, ale gwarantujący większą skuteczność działania ze względu na większą stabilność temperatury ziemi na większych głębokościach. Proporcje długości rur wahają się od 1 do 2 m na metr kwadratowy budynku.
- Pompa ciepła z systemem studni ? ciekawa alternatywa dla typowych kolektorów pionowych i poziomych. Zbudowany podobnie do kolektora pionowego z tą jednak różnicą, że składa się z zespołu studni wypełnionych wodą stanowiących tzw. dolne źródło.
- Powietrzna pompa ciepła z kolektorem powietrznym ? najtańsze i najprostsze rozwiązanie dolnego źródła, wymaga jednak idealnego dobrania jednostki do parametrów konkretnego budynku oraz strefy klimatycznej. Wynika to ze sprawności kolektora powietrznego uzależnionej od temperatury zewnętrznej konieczność dogrzewania budynku energią elektryczną (grzałką wbudowaną w instalację centralnego ogrzewania) w czasie dłuższych okresów bardzo niskiej temperatury.
I na koniec najważniejsze: Zaprojektowanie optymalnego typu dolnego źródła, właściwie dopasowanego do parametrów budynku decyduje o sprawności całego układu. Tu nie ma drogi na skróty, zbyt mała wielkość, źle dobrany system oddawania chłodu do otoczenia, czy źle dobrane parametry instalacji wewnętrznej mogą oznaczać, że cała instalacja nie będzie działać poprawnie, a w internecie pojawi się kolejna zła opinia o pompach ciepła.
c.d.n.
autor: Adam Powojewski
konsultacja historyczna: Michał Abramowicz
konsultacja merytoryczna: Tomasz Abramowicz (INTERFAM POMPY CIEPŁA).
Pierwsza wersja tekstu ukazała się na naszych łamach: 24.08.2015r.
edycja: 17.04.2020r.
Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.