Czym grzać, jaki system ogrzewania wybrać i ile to może kosztować? Jak grzać tanio, jak grzać ekologicznie? Czy tańsze w zakupie ogrzewanie okaże się również tańsze w eksploatacji? Czy gaz jest drogi, a węgiel tani, jak jest na prawdę?

Wśród wielu wymogów jakim powinien sprostać nowoczesny, dobrze zaprojektowany budynek mieszkalny, jest warunek zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego  przyszłym użytkownikom. Dobrze zaprojektowany budynek zapewni w sezonie grzewczym odpowiednie poczucie komfortu przy akceptowalnych kosztach ogrzewania, a latem nawet przy największych upałach pozwoli utrzymać przyjemny chłód. Wszystko jest kwestią właściwego projektu i jego poprawnej realizacji.

Wolnoć Tomku w swoim domku.

Wśród wielu wymogów jakim powinien sprostać nowoczesny, dobrze zaprojektowany budynek mieszkalny, jest warunek zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego  przyszłym użytkownikom. Generalnie chodzi o zapewnienie chłodu latem i ciepła zimą, ale nie tylko. Prawidłowo zaprojektowana instalacja grzewczo ? wentylacyjna powinna zapewnić właściwą temperaturę i wilgotność powierza oraz jego dyskretną wymianę, czyli wentylację. Jeżeli na etapie projektowania zaniedbamy temat instalacji grzewczo ? wentylacyjnej, to po zakończonej budowie, może się okazać że zaraz konieczna będzie jego przebudowa związana z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb instalacji grzewczo ? wentylacyjnej.

Redukcja kosztów ogrzewania.

Warto pamiętać, że Polska nie jest krajem tropikalnym więc tematyka ogrzewania, a właściwie wyboru systemu i kosztów jego eksploatacji jest główną składową kosztów eksploatacji każdego budynku mieszkalnego. Każde dobrze zainwestowana złotówka przyniesie wymierne oszczędności w trakcie późniejszego użytkowania, nie tylko latem ale i zimą.

Można się śmiać z obrazka ilustrującego ten wpis, ale wbrew pozorom ciepło systemowe z sieci to jest najlepszy system jakim można ogrzewać własny dom jednorodzinny lub mieszkanie. – foto wozówka.pl

Izolacja termiczna budynku to podstawa.

Aby zapewnić właściwą temperaturę, należy przede wszystkim zadbać o dobrą izolację całej bryły budynku od fundamentów po dach. Każdy mostek termiczny, niepotrzebne okno lub drzwi to potencjalne straty ciepła. Dlatego niezależnie od systemu grzewczego na jaki się zdecydujemy, najważniejsze jest poprawne zaprojektowanie budynku jako funkcjonalnej i ergonomicznej całości. Warto tu pamiętać że tu też źródłem ciepła jest też słońce, więc jeśli już projektujemy duże okna, to lepiej je umieścić od południa lub zachodu. Każda złotówka wydana na pogrubienie izolacji termicznej zwróci się, oczywiście  o ile pogrubiamy z głową, szczególnie tam gdzie to ma sens i zapewnia wymierne korzyści (dach, elewacje z zimnych stron świata). Jeżeli już musimy mieć okna od zimnych stron świata to czasem naprawdę warto zainwestować w system trzyszybowy (dopłata około 30%, współczynnik lambda około 0,5) lub zewnętrzne rolety, czy stylowe okiennice, aby poprawić współczynniki izolacyjności okien.

Jaki system ogrzewania wybrać?

Nasze rozważania powinna poprzedzić staranna analiza warunków jakie narzuca określona lokalizacja (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy). Jaki mamy dostęp do nośników energii, jakie są warunki gruntowe (poziom wód gruntowych budowa geologiczna podłoża, itp.). No ale zawsze najważniejszym kryterium są posiadane zasoby finansowe jakie możemy przeznaczyć na ogrzewanie. Mając nieograniczone zasoby finansowe zawsze możemy zabudować równolegle trzy, albo cztery systemy ogrzewania, działające równolegle, albo zamiennie w zależności od cen paliw, pory roku będziemy wtedy bardzo ekologiczni, tylko po co? Wystarczy dobrze zaprojektować i zabudować dwa całkowicie niezależne od siebie systemy, aby zapewnić dywersyfikację źródeł ciepła. Jeżeli jeden będzie się opierał na energii elektrycznej, do dobrze żeby drugi był maksymalnie prosty i niezależny od przerw w zasilaniu. Dużym błędem jest budowanie dwóch niezależnych systemów ogrzewania uzależnionych od energii elektrycznej, no chyba że mamy gwarancję dostaw prądu lub awaryjny generator.

Dobrze zaprojektowany budynek zawsze uwzględnia kontekst stron świata, technologię jego ogrzewania i konstrukcję budynku.

Kominy, okna połaciowe i wywietrzaki dachowe, źle wpływają na izolacyjność termiczną budynku. Można się starać minimalizować negatywne skutki ich zastosowania, Na zdjęciu widać pogrubioną izolację termiczną na wieńcach i nadprożach. foto wozówka.pl

Najprostszy podział systemów ogrzewania (oczywiście z każdego s nich można zrobić kilkanaście doktoratów, ale po co to komu):

Ogrzewanie elektryczne. (tradycyjne grzejnikowe, promiennikowe, nawiewne). Genialnie proste w montażu, całkowicie bezpieczne, bez rozbudowanej instalacji, maksymalnie tanie w zakupie, jednak najdroższe w eksploatacji, idealne do domków letniskowych wykorzystywanych okazjonalnie,

-Piece na paliwa płynne (olej, gaz ze zbiornika lub sieci) ? średnio drogie w zakupie (potrafią również być bardzo drogie), relatywnie drogie w eksploatacji, ale bardzo wygodne w obsłudze, można by rzec że bezobsługowe i dość bezpieczne pod warunkiem serwisowania instalacji i kominów (czyszczenie i sprawdzanie szczelności),

-Piece na paliwa stałe (drewno, węgiel i jego pochodne, brykiet, pellet itp.) ? najtańsze w zakupie i eksploatacji, jednak nie wszędzie można je stosować, decydują tu lokalne zapisy planowania przestrzennego, do tej kategorii zaliczają się również kominki, piece kaflowe i tzw. kozy,

-Systemy grzewcze oparte na źródłach odnawialnych (instalacje solarne, wszelkiego typu pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła), bardzo drogie w zakupie i zabudowaniu na działce (?solary? są nieco tańsze, jednak wymagają rozbudowania o piec grzewczy na wypadek długich okresów zachmurzenia i wyjątkowego chłodu, co mocno podraża ich koszt zakupu i eksploatacji), uwaga: wszystkie instalacje oparte na źródłach odnawialnych wymagają bardzo dobrego zaprojektowania i przeliczenia instalacji, całkowicie bezpieczne, bezobsługowe i prawie najtańsze w eksploatacji. No i pompy ciepła potrafią również chłodzić latem.

-Instalacje odzyskujące ciepło z wentylacji (rekuperatory), dość drogie w zakupie, wymagają dość rozbudowanej instalacji nawiewnej i prądu do zasilania, nie mogą być stosowane jako jedyne źródło ogrzewania domu, raczej jako system dogrzewania obniżający koszty eksploatacji tradycyjnego systemu grzewczego, jeżeli pominiemy koszty głównego ogrzewania to, eksploatacja rekuperatora jest bardzo tania i ogranicza się do kosztu pracy wentylatora tłoczącego powietrze do instalacji.

Ogrzewanie i chłodzenie domu to bardzo rozległy temat, będziemy go więc sukcesywnie rozszerzali, czyli c.d.n.

autor: Adam Powojewski

Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.