Betonowe płyty kanałowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych stropów gęstożebrowych i monolitycznych.

Płyty stropowe kanałowe z powodzeniem funkcjonują na rynku od wielu lat.

Można powiedzieć że zbudowały dziesiątki PRL-owskich blokowisk, a teraz znów wracają do łask. O ile nie budujemy tzw. systemem gospodarczym bez ciężkiego sprzętu, betonowy strop kanałowy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych prefabrykatów stropowych gęstożebrowych, a nawet płyty stropowej wylewanej na pełnym szalunku. W optymalizowanym budownictwie Taki strop jest dobrym wyborem jeżeli mamy w planach przekrycie dużych rozpiętości pomieszczeń, albo zależy nam na wykonaniu całego stropu w jeden dzień ?na gotowo?. Na gotowym prefabrykacie można kontynuować prace budowlane praktycznie od razu bez obawy o katastrofę budowlaną.

Betonowy strop kanałowy świeżo po ułożeniu jest już w pełni nośny i można na nim bezpiecznie prowadzić prace kolejne budowlane. foto wozówka.pl

Zbrojony jednokierunkowo strop prefabrykowany znacząco przyspiesza pracę.

Do stropów podobnie jak do fundamentów przywiązujemy najmniejszą wagę. A to duży błąd ponieważ zarówno stropy jak i fundamenty są nieodzowną częścią każdego budynku i bez nich żaden dom nie powstanie. Wyjątkiem są oczywiście obiekty parterowe, chociaż tam też występuje strop, najczęściej lekki z płyt gipsowo ? kartonowych na systemowym stelażu. Chociaż nawet w zabudowaniach parterowych przy odrobinie wiedzy z powodzeniem można zastąpić szybkim i łatwym w montażu żelbetowym monolitem. Przywiązanie wykonawców do określonych technologii jest nieodłącznym elementem każdej budowy. W polskiej tradycji budowania utarło się że jedynym rozwiązaniem konstrukcyjnym stropu jest system gęstożebrowy typu ?Teriva? i w ostateczności strop wylewany na pełnym szalunku czyli tzw. ?deka?. Dla mnie z punktu widzenia projektanta i kierownika robót w firmie wykonawczej  jest to oczywiste, każda robota zrobiona własnoręcznie oznacza zarobek dla wykonawcy i dodatkowe koszty dla inwestora. Dlatego jeżeli chcemy ciąć koszty i przyspieszyć tempo prac warto zdecydować się na rozwiązania prefabrykowane. Nie na darmo duże inwestycje mieszkaniowe i znaczący deweloperzy wykorzystują prefabrykację na tak dużą skalę, w końcu szybkość przy budowie oznacza oszczędności. Owszem system gospodarczy też oznacza oszczędności, ale są one równoznaczne z powolnym tempem prac, realizowanych najczęściej we własnym zakresie, bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, specjalistycznych maszyn czy dźwigów. Tymczasem przemyślane zastosowanie dużych elementów prefabrykowanych, przy wykonywaniu stropów daje sporą oszczędność czasu i pieniędzy.

Płyty prefabrykowanego stropu kanałowego oparte na prefabrykowanym podciągu w widoku od spodu. W tym wypadku łatwiej było poprowadzić instalacje na konstrukcji podwieszanej pod stropem. Potem można wszystko obudować lekką płytą gipsowo kartonową. foto wozówka.pl

Żelbetowy strop prefabrykowany jako całoroczna alternatywa dla rozwiązań tradycyjnych.

Przy domu jednorodzinnym wykonanie całej konstrukcji stropu w systemie wylewanym na budowie lub prefabrykowanym, ale z małych elementów (strop gęstożebrowy), wymaga od kilku do kilkunastu dni do pracy ekipy budowlanej. Dochodzą do tego szalunki (przy stropie wylewanym nawet bardzo dużo szalunków), stemple, wiązanie zbrojeń konstrukcyjnych, itp. Potem następuje pracochłonne wylewanie betonu, zagęszczanie go (zwane też wibrowaniem), precyzyjne zacieranie i kilka dni pielęgnowania betonu, który w tym czasie jest bardzo delikatny i łatwy do uszkodzenia. Na każdej budowie największym utrudnieniem robót betoniarskich na otwartej przestrzeni jest pogoda, a konkretnie opady deszczu i niezapowiedziane upały, które potrafią zatrzymać prace betoniarskie nawet na wiele dni. Co z kolei skutkuje opóźnieniem całej inwestycji. Dlatego świetną alternatywą dla tych pracochłonnych prac ręcznych są wyroby stropowe prefabrykowane kanałowe, których dostępność handlowa jest praktycznie nieograniczona, a do tego można je zamawiać pod konkretne wymiary zarówno na szerokość jak i na długość, a tam gdzie nie ma takiej możliwości łatwo można uzupełnić prefabrykaty małą wylewką na budowie.

Surowy strop kanałowy od góry, zaletą jest dostępna natychmiast pełna nośność stropu i jego gładka równa powierzchnia. foto wozówka.pl

Betonowe stropy kanałowe strunobetonowe ? wyższa półka technologii stropowej.

A kiedy już wszystkie tradycyjne rozwiązania stropowe okażą się niewystarczające, a konstruktor zaczyna nerwowo dopytywać, gdzie może postawić dodatkowe słupy, bo z obliczeń wynika że strop nie wytrzyma obciążeń, jest jeszcze ostatnia deska ratunku ? strunobeton.  W przypadku dużych rozpiętości i potrzeby dużego obciążenia stropu można skorzystać z płyt kanałowych sprężanych (o bardzo dużej nośności). Wyglądają tak samo jak zwykłe kanałówki, a potrafią przenosić dziesiątki ton. Jeżeli na przykład w projekcie mamy nad ogromnym salonem mamy kilka małych pomieszczeń to większość projektów zakłada, że będą one podzielone ściankami lekkimi, bo mało który zwykły strop może mieć rozpiętość powyżej 7,5m nawet taki wylewany na mokro.  Tymczasem płyty kanałowe typowe bez problemu mogą osiągać rozpiętość nawet ponad 15 metrów.

Gotowe i wysezonowane elementy stropu kanałowego umożliwiają pracę niezależnie od warunków pogodowych i pory roku. foto wozówka.pl

Wady technologii stropów kanałowych i sprężanych.

Do największych należy oczywiście duża masa prefabrykowanych elementów betonowych, metr kwadratowy płyty waży od około 200 do nawet 450kg, więc do każdego manewru nimi potrzebny jest jest ciężki sprzęt i wielka ostrożność (taki strop zabija na miejscu). Długość płyt również jest sporym utrudnieniem przy pracy, ponieważ jest uzależniona od szerokości pomieszczeń jakie zamierzamy przekryć stropem. Konstrukcyjna modułowość płyt również nie ułatwia pracy, ponieważ mamy dość małą tolerancję w koordynacji wymiarowej trzeba się więc ściśle trzymać projektu i pilnować wymiarów na budowie. Płyty z wysokiej klasy betonu i dobrze zazbrojone bardzo ciężko się skraca, choć jest to oczywiście możliwe. Projektowane otwory technologiczne najlepiej domówić u wykonawcy płyt, bo tylko w fabryce można odpowiednio powycinać i dozbroić prefabrykat. Oczywiście na budowie również da się wykonać przepusty (otwory) dla instalacji wewnętrznych, ale ich wielkość i ogranicza się do~15-20cm i mogą być wykonywane w ograniczonej ilości tylko w osiach kanałów płyty. Absolutnie niedopuszczalne jest wiercenie otworów w zazbrojonych polach płyt. Również dostawa i transport wymagają dobrego planowania logistycznego, aby idealnie zgrać w czasie dostawę z zamówieniem ciężkiego dźwigu. Najlepszą opcją jest rozładowywanie dostarczonych z fabryki płyt bezpośrednio w docelowe miejsce na przygotowanych wcześniej ścianach budynku.

autor: Adam Powojewski

luty 2017

Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.