POMNIKI HISTORII to lista wyjątkowych,unikalnych dzieł rąk ludzkich systematycznie rozbudowana o kolejne obiekty. Są wśród nich stumetrowy maszt Radiostacji w Gliwicach, unikatowe drewniane kościoły ewangelickie w Świdnicy i Jaworze, opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Cystersów w Wąchocku, założenie urbanistyczne w Rydzynie, kościół NMP w Klępsku, klasztor na Świętym Krzyżu i katedra w Świdnicy. Kapituła doceniła też najstarszy żelazny most wiszący w Europie znajdujący się w Ozimku na rzece Mała Panew.

Modrzewiowy maszt Radiostacji Gliwickiej, wysławiony pamiętną niemiecką prowokacją na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej pojawił się w tym roku na liście Pomników Historii. foto. wozówka.pl

Pomniki Historii to lista siedemdziesięciu obiektów zabytkowych będących ?Kamieniami Milowymi? kultury, architektury i sztuki. Pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego te precyzyjnie wyselekcjonowane obiekty zabytkowe podnoszone są do rangi Pomników Historii. Aby jeszcze bardziej przybliżyć te arcydzieła przeciętnemu człowiekowi Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z TVP Kultura stworzyły serię ciekawych krótkich a jednocześnie esencjonalnych filmików publikowanych w TVP i dostępnych w internecie i emitowanych też w telewizji.

Ruiny nowych koszar na Westerplatte, symbol bohaterskiej obrony przed niemieckim najazdem. Koszary wraz z całym kompleksem dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na również są na liście Pomników Historii. foto wozówka.pl

Krótkie filmiki opatrzone nieskomplikowanym, ale merytorycznym komentarzem, bardzo dobre zdjęcia wzbogacone dynamicznymi ujęciami z powietrza. Fajny sposób na promocję Polski i naszych atrakcji historycznych. Można się wprawdzie kłócić z zawartością listy obiektów, moim zdaniem bardzo wielu wybitnych jeszcze tam brakuje i wierzę że lista zostanie rozbudowana. Brak tam też informacji że wiele z Pomników Historii nie jest polskim dziełem narodowym, a na terenie polski znalazły się w wyniku wytyczenia nowych przebiegów granic w Europie po Drugiej Wojnie Światowej.

Kolejny obiekt z listy Pomników Historii komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy z klasztorem, ogromnym poniemieckim amfiteatrem, pomnikiem czynu powstańczego. A to wszystko na szczycie wygasłego stożka wulkanicznego. foto. wozówka.pl

Wprawdzie tytuł pomnika nie precyzuje twórców, ale w prezentacjach filmowych zupełnie brak jest odniesienia do kontekstu historycznego i zawiłej przeszłości. Rozumiem że nowoczesna młodzież ma bezprzewodowy dostęp do Wikipedii i Googla, szkoda tylko że z niego nie korzysta. Dlatego uważam, że choć wzmianka osadzająca historycznie pomniki powinna się tam znaleźć. W materiałach jest też trochę błędów merytorycznych, których absolutnie nie powinno tam być. Pasjonaci historii wyłapią je bez trudu, ale amatorzy zostaną wprowadzeni w błąd.

Gdańsk ? jako jeden z największych Pomników Historii, nie tylko w skali urbanistycznej, etnicznej, regionalnej. Słowem ? Perła w Koronie. ? wozówka.pl

Ogólnie bardzo fajna inicjatywa choć w niektórych fragmentach delikatnie zalatuje merytoryczną amatorszczyzną i polityczną poprawnością. Polecam i zapraszam do oglądania całej serii Pomniki Historii (wersja dłuższa) na kanale youtube, VOD, TVP Kultura, itp.

Pełna lista Pomników Historii znajduje się na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

autor: Adam Powojewski

Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.