Wciąż w dużej mierze korzystamy z naturalnych źródeł energii, niejako danych nam w użytkowanie przez naturę. Jednak XX wiek a szczególnie ostatnie dziesięciolecia przyniosły ogromny technologiczny skok naprzód w dziedzinie uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie wody, wiatru i słońca.

Jak wybrać ogrzewanie w przyszłym domu.

Dobrze zaprojektowane ogrzewanie to podstawa. Jak się do tego zabrać? Wstęp do poradnika. Od wieków człowiek do życia potrzebował ognia i ciepła. I chociaż minęły tysiące lat, to nasze potrzeby nie zmieniły się, a ewolucji uległy jedynie źródła uzyskiwania ciepła. Wciąż w dużej mierze korzystamy z naturalnych źródeł energii, niejako danych nam w użytkowanie przez naturę. Jednak XX wiek a szczególnie ostatnie dziesięciolecia przyniosły ogromny technologiczny skok naprzód w dziedzinie uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie wody, wiatru i słońca. Niestety pomimo coraz szybszego postępu technologicznego Polska wciąż pozostaje krajem zacofanym pod względem wykorzystania ekologicznej energii odnawialnej, cały czas bazujemy na paliwach kopalnych, węglu, ropie naftowej i gazie ziemnym.

Dostawiony do elewacji budynku komin spalinowy nowoczesnej kotłowni gazowej to ciekawe rozwiązanie dla budynków opalanych paliwami stałymi.

 Jak widać na załączonym obrazku nawet do już istniejącego budynku da się dołożyć nowoczesne ogrzewanie gazowe. W tym wypadku funkcjonalność ewidentnie wygrała z estetyką. Myślę, że spokojnie można było zastosować nowoczesny piec kondensacyjny wbudowany w widoczny na kalenicy komin dymowy – foto wozówka.pl

Co brać pod uwagę przy wyborze systemu ogrzewania.

Decydując się na budowę własnego domu stosujemy najróżniejsze kryteria doboru projektu, estetykę, funkcję, gabaryty i cenę budowy, bardzo często zapominając, że są to tak naprawdę kryteria w dużej mierze uznaniowe i punkt widzenia zależy tylko od naszych chwilowych potrzeb i odczuć. Nawet najładniejszy na obrazku projekt nie koniecznie będzie najładniejszy w rzeczywistości (wizualizacja projektu to tylko ładne opakowanie obliczone na sprzedanie pięknego obrazka). Każdy budynek łączy w sobie wiele cech, nie tylko wygląd, ale też funkcję i parametry techniczne. I choć, tak zwane pierwsze wrażenie jest bardzo ważne z punktu widzenia wyboru projektu, to jednak wybierając budynek powinniśmy dużo większą wagę przyłożyć do jego funkcji, ergonomii, aranżacji wnętrz, a zwłaszcza ekonomii użytkowania. A jeśli mówimy o ekonomii to myślimy przede wszystkim o miesięcznych kosztach ogrzewania i oświetlenia budynku. Może i koszty ogrzewania nie wyglądają tak dramatycznie w porównaniu do kosztów wybudowania domu, ale warto sobie uświadomić, że łączne koszty zabudowania, remontów i eksploatacji instalacji grzewczej potrafią kilkukrotnie przewyższyć koszty budowy. I warto o tym pamiętać.

Zasilanie instalacji ogrzewania wymaga zaprojaktowania odpowiedniej infrastruktury grzewczej, streującej rodziałem czynnika grzewczego na cały budynek. wozówka.pl

Projektując nowy budynek warto wziąć pod uwagę sposób ogrzewania i do niego dopasować konstrukcję budynku. Nowoczesna “rozdzielnia ciepła” zajmuje mało miejsca, ale jej lokalizacja odgrywa bardzo ważną rolę w każdym optymalnie zaprojektowanym budynku. foto – wozówka.pl

Kryteria wyboru systemu ogrzewania domu.

Jednak ogrzewanie budynku to nie tylko koszty, to też oszczędności, a oszczędzać możemy zacząć już na etapie projektowania budynku. Kluczy do zapewnienia niskich kosztów ogrzewania jest kilka:

  1. Orientacja budynku względem stron świata, aby jak najlepiej wykorzystać ciepło promieniowania słonecznego. Układ okien budynku powinien być tak zaprojektowany aby jak najlepiej wykorzystać efekt działania słońca szczególnie w zimnych miesiącach.
  2. Usytuowanie budynku w taki sposób, aby zabezpieczyć go przed wychładzaniem przez wiatr. Jest to czynnik dzisiaj już zupełnie zapomniany, a jednak nadal istotny w bilansie energetycznym budynku, bowiem dom wystawiony na działanie wiatru będzie dużo zimniejszy i droższy w ogrzewaniu niż taki osłonięty od wiatru. A osłaniać można na różne sposoby (zabudowaniami, zielenią, ukształtowaniem terenu, a nawet sąsiadem itp.
  3. Bryła budynku. Właściwe zaprojektowana, tak aby zapewnić minimalizację powierzchni ścian zewnętrznych. Bryła powinna być maksymalnie zwarta z garażem w budynku mieszkalnym od najzimniejszej strony świata (po uwzględnieniu oddziaływania wiatru).
  4. Izolacja termiczna. Zwiększenie grubości izolacji termicznej nawet o 100% podniesie koszty budowy domu maksymalnie o około 5%. Jednocześnie zmniejszając miesięczne koszty ogrzewania nawet o 20-30%.
  5. Zabezpieczenie mostków termicznych i słabych (zimnych)
    punktów budynku. Przede wszystkim okna i wentylacja, które pomimo niewielkiego procentowego udziału w powierzchni zewnętrznej budynku odpowiadają za około 30% wszystkich strat ciepła. Izolacyjność termiczną okien można polepszyć stosując lepsze systemy szklenia i cieplejsze ramy, a dodatkowo poprawić chroniąc je przed wychładzaniem wiatrem (wielkość i właściwe rozmieszczenie na elewacjach, i dodatkowe osłony wewnętrzne, zewnętrzne, żaluzje, rolety lub okiennice). Wszystko ot razem z ciepłym montażem okien (zamontowanie w grubości izolacji ścian, a nie w murze).
  6. Instalacja centralnego ogrzewania. Najlepiej z odzyskiem ciepła, i wykorzystaniem prawie darmowej energii słonecznej (kolektory słoneczne) i ziemnej (gruntowy wymiennik ciepła). Właściwe dobranie i systemu ogrzewania znacząco wpłynie na oszczędności eksploatacyjne.

Konwencjonalne, czy nowoczesne systemy ogrzewania domu.

Pomimo postępu technologicznego większość już wybudowanych budynków mieszkalnych nadal ogrzewana jest tradycyjnymi źródłami surowca, czyli węglem i gazem. Nie wynika to z przywiązania z tradycji, a jest skutkiem wieloletnich zaniedbań w rozbudowie sieci ciepłowniczej miast, miasteczek i wsi. Nawet tam gdzie wydawałoby się że można skorzystać z dobrodziejstw centralnego ogrzewania na drodze stoją nie wydajne sieci i brak środków na ich modernizację. Drugim czynnikiem jest jak zawsze koszt nowoczesnej instalacji grzewczej, nawet jeśli wiemy, że  po jej zabudowie będziemy mogli sporo zaoszczędzić, to najczęściej szkoda nam pieniędzy lub zwyczajnie nie mamy wolnych  20-40 tysięcy złotych na zabudowanie ekonomicznego i ekologicznego systemu ogrzewania. Ciekawe, że miałem ostatnio przyjemność być namawiany na dotowany przez Unię Europejską system kolektorów słonecznych, firma pośrednik oferowała system solarny za kwotę około 15 tys. zł z dofinansowaniem na poziomie 30%, gdy zwykły sklep z ogłoszenia sprzedający i montujący bardzo podobną instalację, ale bez dotacji zaproponował cenę poniżej 10 tys. zł. Wnikliwym proponuję eksperymentalne porównanie ceny ?z dofinansowaniem? i bez. Można się bardzo zdziwić, zapewniam.

Specjalnie zaprojektowany komin ciepłoni schronów kolejowychw Jeleniu i Konewce niedaleko Spały. Kanały dymowe z kotłowni do komina poprowadzone były pod ziemią.

I na koniec taka mała ciekawostka architektoniczna. Nawet obiekty fortyfikacyjne posiadają własne kotłownie i odpowiednio zaprojektowane instalacje grzewcze. Tu widoczny komin ciepłowni ogrzewającej niemieckie schrony kolejowe w Konewce niedaleko Spały. foto – wozówka.pl

autor: Adam Powojewski

Uwaga: Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są naszego autorstwa i podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawach autorskich. Wykorzystywanie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.

JAKIE WYBRAĆ OGRZEWANIE